Putovanje kroz vreme sa vodozemcima i gmizavcima

Autori:

dr Dragana Đurić, dr Ana Paunović (Prirodnjački muzej u Beogradu)

dr Gordana Subakov Simić, dr Milorad Vujičić, dr Tomica Mišljenović (Botanička bašta “Jevremovac”)

 

Juče je u prostoru staklenika Botaničke bašte „Jevremovac“ otvorena zajednička izložba Botaničke bašte i Prirodnjačkog muzeja u Beogradu „Putovanje kroz vreme sa vodozemcima i gmizavcima“, autora dr Dragane Đurić i dr Ane Paunović (Prirodnjački muzej u Beogradu), dr Gordane Subokov Simić, dr Milorada Vujičića i dr Tomice Mišljenovića (Botanička bašta „Jevremovac).

U okviru izložbe prvi put se izlažu eksponati fosilnih i današnjih vodozemaca i gmizavaca iz zbirki Prirodnjačkog muzeja u Beogradu. Vodozemci i gmizavci su tokom evolucije prošli kroz nekoliko masovnih izumiranja, a današnja batrahofauna (vodozemci) i herpetofauna (gmizavci) predstavlja mali ostatak dve neverovatno dugotrajne i raznovrsne grupe kičmenjaka.

Među tropskim rastinjem, kaktusima, agavama starog staklenika postavljeno je preko četrdeset taksidermijskih (preparovanih) i tečnih eksponata, među kojima su: fosilni ostaci guštera, krokodila, fosilne kornjače, kosti ekstremiteta i jaja fosilnih kornjača, pršljenovi fosilnih zmija, kosti šake varana, rečna kornjača, crepasta kornjača, velika morska kornjača, barska kornjača, vodeni varan, monokl kobra, kajman, šareni daždevnjak, zelena iguana, zelembać, eskulapov smuk, zmije otrovnice (poskok i šarka), gušteri Mediterana i dr.

Zbirke vodozemaca i gmizavaca Prirodnjačkog muzeja u Beogradu sastoje se od oko 1500 primeraka, predstavnika repatih i bezrepih vodozemaca (žabe), kao i gmizavaca sa prostora Srbije i Balkanskog poluostrva, dok se manji deo zbirke odnosi na pripadnike egzotične faune Azije i Australije.

Izložba predstavlja prateći program  21. Kongresa evropskih herpetologa, koja se održava od 5. do 9. septembra 2022. u Beogradu u organizaciji Srpskog herpetološkog društva i Evropske asocijacije herpetologa (Societas Europaea Herpetologica – SEH) i biće otvorena za javnost od 08.09. do 30.09.2022. godine.

 

Osobe za kontakt:

dr Dragana Đurić, muzejski savetnik, Prirodnjački muzej, 011 3442149, 064 884 4667

dr Ana Paunović, muzejski savetnik, Prirodnjački muzej. 011 3442 149, 063 108 0703

Olivera Popović, odnosi s javnošću, Botanička bašta Jevremovac, 064 823 7903