Почетком двадесетог века започета је издавачка делатност Природњачког музеја, тада Музеја српске земље. Почев од 1903. године, штампане су свешчице са текстовима о збиркама у Музеју или на тему природњачких наука и сазнања о фауни, флори и геи. Неки од ових прилога су по први пут, оригинално објављени, а неки су прештампавани из других извора и поново публиковани као издање Музеја. Најчешће је прештампавано из тадашњих часописа “Ловац”, “Наставник” и “Просветни гласник”. На тај начин су се умножавали драгоцени примерци научних радова за бројне сараднике Музеја и заинтересоване истраживаче у земљи и иностранству. Првих 25 оваквих издања нису посебно означена, а нумерисана су редним бројевима почев од седмог.
Од 1948. године, Природњачки музеј је почео са издавањем периодичног научног часописа Гласник Природњачког музеја. Ово издање је на обједињен и систематичан начин преузело задатак објављивања научних радова који су до тада излазили појединачно у посебним свешчицама. Како је Музеј наставио да поједине, углавном обимније или из других разлога посебне радове публикује одвојено од свог Гласника, као посебне свеске, оваква издања су од тада означавана као “Посебна издања”. Претходно је издато 25 свески, те од броја 26 оне носе одредницу “Посебно издање”, а издавач је Природњачки музеј у Београду.
Природњачки музеј је у другој половини 20. и почетком 21. века наставио да издаје научне публикације монографског типа које су биле све сложеније и обимније. Не сасвим доследно, на неке од њих је стављена ознака “Посебно издање” без нумерације, или “Посебно издање” са редним бројем, или су без тих одредница.