Нова ендемична биљна врста откривена на планини Озрен

Тим научника из Србије, на челу са дописним чланом САНУ Марјаном Никетићем из Природњачког музеја, др Урошем Бузуровићем из Института за земљиште и проф. др Горданом Томовић са Института за ботанику Биолошког факултета Универзитета у Београду, је недавно открио нову ендемичну биљну врсту на планини Озрен, близу Сјенице. У раду на опису и детерминацији биљне врсте, а који је  објављен у престижном научном часопису Botanica Serbica су учестовали и Ксенија Јаковљевић (Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић“), Снежана Вуксановић (Природњачки музеј у Подгорици), Маја Лазаревић, Снежана Драгићевић (Црногорска академија наука и умјетности).  

 

Овај нови биљни таксон представља јединствен допринос истраживању флоре Балканског региона, посебно због свог ендемичног статуса који значи да се врста јавља искључиво на овој специфичној локацији. Примерак ове врсте чува се као изотипски узорак у Генералном хербаријуму Балканског полуострва, који се налази у Природњачком музеју у Београду.

Истраживачки тим је током неколико година посматрао и прикупљао податке са Озрена, фокусирајући се на различите фазе методолошког процеса неопходног за конзервацију и научно описивање нове врсте. Овај процес је према речима аутора студије, укључивао прикупљање узорака током неколико фаза раста и развоја биљке, мерење на нивоу читаве биљке и појединих делова биљке, одређивање броја хромозома, као и одстрањивање компетитора.

Новоткривена ендемична биљна врста – Озренски различак (Centaurea ozrenii)  припада роду Centaurea и породици Asteraceae. Овај род обухвата око 750 биљних врста и таксономски је један од најсложенијих родова због велике варијабилности морфолошких карактеристика и прелазних облика.

Карактеристике по којима се озренски разлчак разликује од морфолошки сличних врста C. calocephala, C. chrysolepis, C. orientalis, C. murbeckii, C. kotschyana и C. Zlatiborensi су:

  • има знатно уже базалне листове (до 1 cm ширине), листове стабљике са бочним режњевима који су на врху осасто зашиљени и упадљиве ободне радијалне цветове који су много дужи од унутрашњих.
  • недељени до просто перасто усечени (не лирасти), мало длакави листови са линеарним сегментима који формирају (псеудо)розету,
  • горњи листови са осасто зашиљеним врхом и крем-жути до бледожути цветови од којих су спољашњи знатно дужи од унутрашњих.

 

Ова ретка врста расте на ксерофилним и степоликим стаништима с серпентинитском геолошком подлогом. Детаљним теренским истраживањима потврђено је да Centaurea ozrenii постоји само на једном локализованом месту на планини Озрен, са малом популацијом од свега 13 група јединки којe насељавају подручје од 50 м2, због чега је класификована као критично угрожена врста према IUCN критеријумима. 

Откриће ове ендемичне врсте додатно наглашава значај заштите планинских екосистема и јединствене флоре коју регион југозападне Србије пружа. Више информација о открићу и опису нових врста можете пронаћи у најновијем броју часописа Botanica Serbica.

Buzurović, U., Tomović, G., Jakovljević, K., Vuksanović, S., Lazarević, M., Dragićević, S., Niketić, M. (2024): Centaurea ozrenii (Asteraceae) ‒ a new local endemic and extremely rare species from Mt. Ozren near Sjenica in Serbia. – Botanica Serbica 48(2): 273-281

https://botanicaserbica.bio.bg.ac.rs/arhiva/pdf/2024_48_2_917_full.pdf