У Галерији Природњачког музеја у Београду синоћ је свечано отворена изложба „Кроз свет инсеката Србије II“ аутора Александра Стојановића и Мирослава Јовановића (1967 – 2020). На свечаном отварању, посетиоце су поздравили директор Природњачког музеја г. Славко Спасић који је истакао значај ентомолошке збирке и дугогодишњег рада аутора изложбе на њеној заштити и конзервацији, као и др Љиљана Протић, музејски саветник у пензији, која је званично отворила изложбу.
Изложба je један од најсвеобухватнијих покушаја да се на једном месту јавности приближи изузетно разноврсни свет инсекатa у нашој земљи. Посетиоци имају прилику да се упознају са чак 2193 врсте пажљиво препарираних инсеката, смештених у 159 ентомолошких кутија, што представља значајан научни и музеолошки подухват. Укупно је изложено 13 500 примерака инсеката, уз које се налази и 68 илустрација које, захваљујући изузетној детаљности приказа, откривају морфолошке особености неких од најситнијих инсеката у Србији.
Велика вредност изложбе лежи у систематичном приказу изузетно разноврсне фауне инсеката у Србији која је по богатству једна од најзанимљивијих у југоисточној Европи. На изложби су приказани сви инсекатски редови који су до данас утврђени у Србији и сви примерци инсеката разврстани су према редовима, фамилијама и врстама којима припадају. Ентомолошки карактер изложбе употпуњују илустрације, које доносећи уметнички елемент у интерпретацији биолошких феномена, омогућавају публици да уочи детаље који су невидљиви голим оком и упознају се са сложеношћу инсеката као групе организама.
Кроз препариране примерке, илустрације, фотографије и кратке текстове на изложби, аутори изложбе воде публику кроз „свет инсеката“ подсећајући нас да најмањи међу нама често носе највеће приче. Представљајући фауну инсеката као важан део природњачког наслеђа Србије, изложба има за циљ да инспирише на веће поштовање, али и очување инсеката као биолошки веома важне групе организама.
Изложбу посетиоци могу да погледају до марта 2026. године.
Фотографије приредио: Б. Милићевић