Конференција „100 година Паратетиса (Ласкарев, 1924) – Kонцептуална историја и савремени изазови”
Под покровитељством Регионалног комитета за стратиграфију Неогена Медитерана (РЦМНС) и Међународне комисије за историју геолошких наука (ИНХИГЕО), Српско геолошко друштво у суорганизацији са Српском Академијом Наука и Уметности, Рударско-геолошким факултетом и Природњачким музејом у Београду, организује међународни научни скуп „100 година Паратетиса (Ласкарев, 1924) – Kонцептуална историја и савремени изазови” (30.09.-01.10.2024).
Скуп је посвећен сећању на академика Владимира Ласкарева, великог руског и српског геолога који је пре 100 година (1924) први пут увео у геолошку науку појам – Паратетис, за некадашње велико епиконтинентално море на подручју данашње западне и централне Европе и Евроазије. То море је одавно нестало (код нас познато и као Панонско море), и данас једини прави остаци Паратетиса су Црно море и Kаспијско језеро.
У оквиру дводневног Међународног научног скупа говорили су водећи европски геолози из 16 земаља са различитих аспеката савремене геологије, историје геологије као и других области гео-наука.
У име Природњачког музеја у Београду у организационом одбору овог скупа је др Александра Маран Стевановић, док је у Почасном одбору, директор Музеја, господин Славко Спасић. Међу ауторима из Природњачког музеја на скупу учествују: др Александра Маран Стевановић, др Зоран Марковић, др Биљана Митровић, др Драгана Ђурић и Сања Алабурић.